Jesienna, antynowotworowa, ciesząca oko i podniebienie sałatka
z brokuła, pieczarek, pomidorów i kukurydzy.
Ten prosty przepis to sposób na wprowadzenie do codziennego menu dużej ilości bogatego w sulforafan – silny przeciwnowotworowy antyutleniacz, walczącą z wolnymi rodnikami glutaminę, a także witaminę C, potas i kwas foliowy brokuła. Ani się obejrzycie a ze smakiem spałaszujecie pół główki tego niezwykle zdrowego warzywa. I być może tak jak ja, nie będziecie się mogli doczekać kolejnej porcji tej sałatki. Kremowy majonez z nerkowców i dodatek soczystych pomidorów sprawiają, że brokuł nie jest suchy. Czerwona cebulka podkręca smak, kukurydza nadaje słodkości, a natka pietruszki wzbogaca danie w dodatkową porcję witaminy C i żelaza.
Brokuła warto spożywać o każdej porze roku, ale to właśnie jesienią przypada czas zbiorów naszych polskich, rodzimych odmian. To również czas, kiedy w sklepach dostaniemy krajową, świeżutką kukurydzę w kolbach i dojrzałe, aromatyczne pomidory. Zajadajmy się więc jesienią tą sałatką do woli, korzystając z niezwykłych darów naszych polskich roślinek.
🥦 ANTYNOWOTWOROWA SAŁATKA
BROKUŁOWA Z PIECZARKAMI 🥦
SKŁADNIKI NA 2 PORCJE:
- 1 duży brokuł
- pół średniej czerwonej cebulki
- 8-10 sztuk średniej wielkości pieczarek
- 4 duże pomidory
- 1 kolba świeżej kukurydzy lub kilka łyżek mrożonej
- pół pęczka posiekanej natki pietruszki
- kilka łyżek niskotłuszczowego majonezu z nerkowców
PRZYGOTOWANIE:
Brokuła myjemy, dzielimy na różyczki i kroimy na mniejsze kawałki. Umieszczamy w misce. Dodajemy pokrojoną w kostkę czerwoną cebulkę, pokrojone w plasterki pieczarki oraz posiekane w kostkę pomidory.
Kolbę kukurydzy odwijamy z folii, obrywamy z niej liście, a nasionka odkrajamy ostrym nożem u samej nasady. Posypujemy nimi sałatkę.
Na wierzch dodajemy kilka łyżek majonezu z nerkowców i drobno pokrojoną natkę pietruszki. Przed spożyciem całość sałatki dokładnie mieszamy.
UWAGI:
– Do przygotowania sałatki wykorzystajcie całego brokuła. Jadalne są nie tylko brokułowe różyczki ale również łodyga oraz liście. Łodygę przed dodaniem do sałatki należy obrać z wierzchniej stwardniałej skórki i pokroić na mniejsze kawałki.
– Pieczarki delikatnie opłukujemy, a najlepiej tylko przecieramy zwilżoną szmatką lub ręcznikiem papierowym, aby zbytnio nie nasiąkły wodą. Zjadamy razem ze skórką i nóżkami.
– Sałatkę możemy spożyć bezpośrednio po przygotowaniu lub przygotować porcję na posiłek do pracy lub szkoły, świetnie sprawdza się bowiem również w wersji na wynos.
– Tutaj przeczytacie o tym, jak prawidłowo przechowywać brokuły, aby przedłużyć ich świeżość i zachować jak najwięcej właściwości prozdrowotnych tego wyjątkowego warzywa.
WAŻNE:
– Jeśli nie dysponujecie ani świeżą, ani mrożoną kukurydzą do przygotowania sałatki możecie również użyć kukurydzy w zalewie. Nie będzie to wersja 100% raw, ale sałatka i tak będzie zdrowa i pełna składników odżywczych. Najlepiej wybrać ekologiczną kukurydzę sprzedawaną w słoiku i bez dodatku cukru. W przypadku produktu z puszki polecam zakup dostępnej w większości sklepów kukurydzy naszej rodzimej firmy Rolnik. Kukurydzę ze słoika i puszki przed dodaniem do sałatki przepłuczcie pod wodą, a w przypadku produktu puszkowanego koniecznie pozostałą część od razu przełóżcie do szklanego słoika i przechowujcie w lodówce. Nigdy nie pozostawiajcie jej na dłużej w puszce.